
Якщо узагальнити, то матеріал, яким можна проконопатити будинок, повинен відповідати наведеним нижче вимогам:
Мати низьку теплопровідність.
Бути несприйнятливим до температурних і вологісним коливанням, а також легко витримувати вітер.
Щоб у ньому не заводилися комахи і патогенні гриби (цвіль).
Бути абсолютно екологічно чистим матеріалом, інакше втрачається весь сенс в будівництві дерев'яного будинку.
Бути відносно довговічним (не втрачати властивостей протягом мінімум 20 років).
Бути повітропроникним.
Бути гігроскопічним, тобто коли треба вбирати вологу, коли треба - віддавати.
І найголовніше - бути схожим за своїми властивостями з деревиною.
У зв'язку з тим, що наші предки на сотні поколінь вглиб конопатили свої будинки самостійно, до наших днів дійшли матеріали, які перевірені і випробувані тисячолітньої успішною практикою. Їх можна назвати традиційними матеріалами.
Мох - найкращий матеріал навіть на сьогоднішній день для конопатки дерев'яних будівель. Це мох сфагнум - болотяна рослина, яке може бути корисним, білим або бурим. Згодом з нього утворюється торф. Жоден із сучасних матеріалів не зможе зрівнятися з мохом, настільки він довговічний і екологічний. Можете поїздити по старим занедбаним селах, подивитися на будинки: колоди вже майже згнили, а мох все ще у відмінному стані. В якості міжвінцевого ущільнювача мох просто незамінний: він має антисептичну, антибактеріальну та лікувальним властивостями. Затиснутий між деревиною, він пригнічує розвиток гнильних бактерій і цвілевих грибів, за рахунок чого деревина довше служить. Мох легко пропускає через себе повітря, який, проходячи через нього, насичується лікувальними парами, так атмосфера всередині будинку стає цілющою. Мох гігроскопічний, а значить, згладжує перепади вологості. Загалом, у моху немає недоліків, крім одного - їм не так вже легко конопатіть, інакше ніхто б нічого нового не придумував і не шукав.
Пакля з льняних волокон використовується як герметика і ущільнювача повсюдно, а ось для конопатки - в основному в регіонах зростання льону і там, де відсутні болота, де б можна було запастися мохом. Спеціально паклю ніхто не виробляє, це відходи від виробництва канатів, мотузок і полотна або витруска і очес після очистки лляних волокон. Пакля має деякими антисептичними і бактерицидними властивостями, але в меншій мірі, ніж мох. Тому в деяких випадках паклю обробляють смолами для збільшення стійкості до підвищеної вологості. Ці смоли можуть бути натуральними, тобто смоли дерев, тоді даний матеріал все ще можна назвати екологічно чистим, але також для просочення використовують нафтопродукти, тоді пакля вже не має нічого спільного з натуральними матеріалами. Пакля містить велику кількість багаття, яка витрусить протягом перших років експлуатації будинку, тому конопатку необхідно буде повторити кілька разів.
Пенька з конопель дуже схожа на паклю, тільки волокна у неї більш грубі, тому їх іноді плутають. Пенька не боїться перепадів температур і підвищеної вологості, тому її можна використовувати навіть в дуже вологих регіонах. Такі властивості обумовлені великим вмістом полімеру лігніну, він же міститься в будь деревині для скріплення волокон целюлози. Пенька не втрачає своїх властивостей навіть після намокання, тому стійка до гниття.
Серед сучасних матеріалів для конопатки можна виділити такі:
Джут - закордонний продукт, його до нас імпортують з Китаю, Індії, Єгипту та інших країн з тропічним кліматом або рясними опадами. Виробляється з пагонів рослини джут сімейства мальви. Джутове волокно дуже міцне, не уражується цвіллю, гнильними бактеріями, не цікаво комахам і птахам, гигроскопично, тобто легко накопичує і віддає вологу, пропускає повітря. Джут містить приблизно стільки ж лігніну, скільки і дерево, тому їх властивості схожі і разом вони ідеальна пара.
Джут випускається як в волокнах, так і в стрічках, що мають різну ширину. Стрічкові джутові утеплювачі дуже зручно використовувати для укладки між вінцями брусового будинку. До того ж, чистий джут рівномірно ущільнюється. Ці достоїнства з лишком перекривають ціну даного матеріалу.
Крім матеріалів з волокон для конопатки використовуються також повстяні утеплювачі (міжвінцовий повсть):
Джутовий межвенцовий утеплювач складається на 90% з джуту і на 10% з льону. Але краще за даними співвідношенням простежити, тому що зустрічається джутовий войлок, на 70% складається з джуту і на 30% з льону, що значно погіршує його властивості.
льноватин
Лляна повсть називають ще евролен або льноватін. Він являє собою голкопробивний матеріал, виготовлений з високоочищеного льону.
Льноджутовая повсть складається з джуту і льону в співвідношенні 1: 1.
Повністю джутові сучасні утеплювачі вважаються найкращими, так як вони ідеально взаємодіють з деревиною і рівномірно всідається, а інші матеріали з додаванням льону погіршують властивості утеплювача. Чим більше льону, тим гірше властивості.

|