
У дерев'яному будинку основну частину тепла утримують стіни.
Самі по собі дерев'яні стіни мають низьку теплопровідність, тому обов'язково необхідно утеплювати межвенцовие шви, так як від них залежить продувність стін.
Утеплення міжвінцових швів і кутів називається - конопачении.
В старовину як утеплювач часто використовували природні матеріали, наприклад, болотний мох, проте в наш час в основному користуються клоччям, льноватином або джутом. Від того, як виконана конопатка - залежить чи буде ваш дерев'яний будинок або лазня теплими.
Конопатку виконують двічі: перший раз після постановки зрубу, другий - через 1-1, 5 року після усадки. Майте на увазі, що конопатние роботи необхідно виконати до початку оздоблювальних робіт, т. К. Після виконання конопатки, висота будови збільшиться на 5-7 см. Ущільнення стін зрубу можна виконувати двома способами: "в розтяжку" і "в набір".
Конопатка "в розтяжку" робиться наступним чином: з клоччя роблять пасмо, яку приставляють до паза (щілини) і вдавлюють туди лопаткою. Ущільнення повторюють доти, поки не заповниться вся щілина або паз, при цьому клоччя необхідно ретельно трамбувати лопаткою. Після заповнення паза (щілини) з клоччя роблять валик, який вставляють в паз. Перед цим з паза трохи витягують невеликі пасма клоччя і ними обмотують виготовлений валик. Потім приставлений до пазу валик з силою забивають в паз за допомогою лопатки і калатала до повного заповнення валиком паза.
Конопатка "в набір" виробляється для заповнення широких пазів і щілин. Для цього з клоччя звивають довгі пасма діаметром близько 2 мм і з них роблять набір петлею, які й забивають в паз. Кількість набраних пасом залежить від ширини щілини або паза, у всякому разі, їх забивають туди до повного заповнення щілини. Клоччя ущільнюють спочатку по верхній, а потім вже по нижній кромці колоди.
Конопатку починають з самого нижнього паза і роблять це по всьому периметру нижнього вінця лазні.
Забороняється робити конопатку окремо всієї стіни, це може привести до перекосу зрубу і буде потрібно його розбирання.
Тому конопатку зрубу необхідно виробляти послідовно знизу вгору по всьому периметру зрубу, починаючи з самого нижнього вінця. Для досягнення більшого ефекту - конопатку роблять з двох сторін: з зовнішнього боку, а потім - з внутрішньої.

|