
Деревина з давніх-давен вважалася в північних країнах найбільш ходовим будівельним матеріалом: влітку в таких будинках було прохолодно, взимку деревина відмінно утримувала тепло.
На сьогоднішній день при будівництві дерев'яних заміських будинків застосовуються різні технології будівництва. Однак, більше половини симпатій росіян віддано каркасно-щитовим будинкам (їх також називають панельними). Близько 40% ринку ділять між собою вдома з масиву, оциліндрованих колод і клеєної деревини. Решта 10% належить каркасних будинків. Вибір технології будівництва обумовлений естетичними уподобаннями, вимогами до екологічності житла.
У цій статті ми розглянемо переваги і недоліки основних технологій дерев'яного домобудівництва. Про відмінних якостях дерева можна говорити нескінченно.
Історично на Русі дерев'яні будинки зводилися з зрубів, тобто, рубалися.
У загальних рисах ця технологія дійшла до наших днів. Звичайно, в арсеналі сучасного тесляра присутня не тільки сокиру. Сьогодні майстри застосовують електрорубанки, бензопили, а також різні технічні хитрощі, що дозволяють рубати будинку якісніше і швидше, ніж це робили їхні предки. Будинки ручного рубання уособлюють елітний сектор дерев'яного домобудівництва. Однак, тут необхідно зробити ряд пояснень. Перш за все, для будівництва такого будинку повинен використовуватися так званий зимовий ліс. Найкращий дл будівництва ліс виростає в північних краях. Будинки рубають з хвойних порід. Найчастіше - з модрини, сосни, рідше - з ялини, кедра і ялиці. Хвойні дерева міцніше листяних порід, менш сприйнятливі до грибка і цвілі. Самі довговічні будинки виходять з модрини - гарантований термін їх служби більше 100 років. Для будівництва зрубу зазвичай використовують колоди діаметром від 26 см до 40 см. Вибір діаметра визначений, насамперед, кліматичними особливостями регіону та архітектурною ідеєю. Структура хвойного дерева складається з ядра і заболоні. Ядро - це відмерла частина. Заболонь - навпаки. Влітку в ній рухається сік. З настанням холодів життя завмирає і в заболоні, але в цей момент в структурі дерева відбуваються найбільш цінні з погляду будівництва зміни. На верхніх річних кільцях утворюється щільний захисний шар. Його можна легко дізнатися по характерному темному кольору. Крім цього, взимку вологість дерева становить 20%, а влітку - 80%. Підготовка лісу для будівництва будинку ручної рубки зводиться до наступних процедур. Протягом 6-8 місяців він сушиться в природних умовах на спеціально обладнаному майданчику. Таким чином, нейтралізується схильність дерева до крутіння, вигинання. Після закінчення цього терміну з дерева вручну знімають кору. Потім електрорубанком виробляють острожку. Завдяки цій технології цінний захисний шар не страждає, і будинок виходить фактично вічним.

|